Stručná informácia o procese zavedenia eura

Slovensko sa rokom 2009 stane krajinou so zavedenou jednotnou európskou menou. Zmeny v menovom systéme nastanú spôsobom „Big Bang“, čo znamená že euro sa súčasne zavedie do hotovostného aj bezhotovostného obehu a stane sa jediným zákonným platidlom na území SR bez prechodného obdobia. Doba duálneho obehu mien prebehne od 1. do 16. januára 2009. Počas tejto etapy bude možné platiť okrem eura ešte aj slovenskými korunami, ale vydávať sa bude musieť v eurách. Od 17. januára 2009 bude možné platiť výhradne eurami. Avšak počas duálneho obehu a po jeho skončení budú komerčné banky vymieňať bankovky do konca roku 2009, mince do júna 2009. NBS bude meniť bankovky neobmedzene aj po roku 2009 a mince do konca roku 2014.

Duálne oceňovanie, ako vyjadrenie peňažných hodnôt v korunách aj v eure súčasne (od 1.júla 2008), sa povinne zavedie najneskôr jeden mesiac od stanovenia konverzného kurzu. Táto povinnosť bude trvať 12 mesiacov po zavedení eura. Pokračovanie duálneho oceňovania po tomto období bude dobrovoľné. Duálne oceňovanie sa bude vyžadovať všade, kde sa občanovi uvádza peňažná čiastka, cena alebo hodnota v domácej mene (napr. účty, faktúry, výplatné pásky, dôchodkové a sociálne dávky, bankové účty, cenové ponuky, katalógy, apod.). Ceny budú prepočítané podľa jediného kurzu, ktorý bude neodvolateľne stanovený Radou EÚ – t.j. konverzným kurzom. Tento bude šesťmiestny 1 EUR=XX,XXXX SKK a nesmie byť skracovaný ani zaokrúhľovaný, či sa používať v inej inverznej podobe.

Z hľadiska ochrany spotrebiteľov pri prechode na novú menu prijala Európska rada nariadenie, ktoré okrem iného nedovolilo zneužiť prechod na euro na zmenu zmluvných podmienok, či odstúpenie od zmluvy. Pre úspešný prechod je nutné vytvoriť u verejných inštitúcií, podnikateľov i spotrebiteľov pocit dôvery a dostatočnej informovanosti. K tomuto účelu má prispieť aj Etický kódex pre zavádzanie eura vytvorený v spolupráci splnomocnenca vlády pre zavedenie eura v SR a Podnikateľskej aliancie Slovenska. V ňom sa podnikatelia dobrovoľne zaväzujú na podporu eurointegračných procesov SR v rámci kampane pod heslom „Každý cent sa ráta“. Záujemcovia o prihlásenie sa k etickému kódexu môžu tak urobiť prostredníctvom elektronického formulára na www.euro.gov.sk Nariadenie stanovilo aj presné pravidlá na zaokrúhľovanie smerom nadol i nahor. Všetky peňažné čiastky uvedené v korunách, ktoré budú musieť byť zaplatené alebo zúčtované v eurách, sa zaokrúhlia na najbližší eurocent spravidla na dve a pre jednotkové ceny na tri desatinné miesta, pričom sa zaokrúhli len konečná hodnota a nie čiastkové položky. Platby od obyvateľstva do verejného sektora sa zaokrúhľujú nadol, z verejného sektora k obyvateľstvu pôjde o zaokrúhlenie nahor.

Pred začiatkom duálneho obehu sa mal každý podnikateľ predzásobiť na eurovú hotovosť. Odhad objemu prostriedkov mohol urobiť monitorovaním objemu toku hotovosti a nahlásením požadovaného objemu svojmu bankovému ústavu, a to max 3 – násobok obratu na týždeň, a 4 – krát viac než bežná potreba. Jednoduchšie ste mohli vypočítať zásobu pomocou postupu uvedeného na stránkach http://www.euromena.sk/vypocet-predzasobenia-hotovostou.

Ďalším dôležitým krokom podnikateľov je pripraviť sa na prechod inej menovej jednotky zmenou informačných systémov, ktoré budú schopné minimálne mesiac od stanovenia konverzného kurzu duálne zobraziť potrebné m informácie v podobe SKK/EUR a od 1.1.2009 konvertovať údaje na eurá a zobrazovať EUR/SKK. Všetky informačné systémy pracujúce v slovenských korunách musia byť pripravené tak, aby nemuselo dôjsť k prerušeniu obchodných transakcií.

Daňové priznania z príjmu za rok 2008 sa budú podávať v slovenských korunách. Daňové nedoplatky či preplatky vyplývajúce z daňového priznania k dani z príjmu za rok 2008 sa už budú uhrádzať v eurách prepočítaných podľa konverzného kurzu. Všetky daňové povinnosti splatné v roku 2009, aj keď sa týkajú roku 2008, sa budú uhrádzať v eurách.

Pre presnú porovnateľnosť účtovných dát do roku 2008 v SK a od roku 2009 v EUR sa podľa generálneho zákona všetky hodnoty prepočítajú oficiálnym konverzným kurzom. Súčasťou prepočtu všetkého majetku a záväzkov na eurá bude konverzia základného imania, podielov a akcií. Konverzia základného imania a vkladov do imania sa zrealizuje metódou „zdola nahor“ so zaokrúhlením na celé eurá nahor, prípadne nadol. Rozdiel, ktorý vznikne zaokrúhlením bude krytý z rezervného fondu, prípadne bude do neho odvedený. Účtovné jednotky s účtovným obdobím zhodným s kalendárnym rokom pritom vedú všetky účtovné dokumenty v SKK a účtovné jednotky s účtovným obdobím zhodným s hospodárskym rokom (nie kalendárnym) vedú k 31.12.2008 priebežnú účtovnú závierku v SKK a riadnu účtovnú závierku končiacu po 1.1.2009 v EUR.

Pre bežného občana je najlepším spôsobom uložiť svoje korunové úspory včas na bankový účet a nechať si ku koncu roku 2008 potrebnú slovenskú hotovosť na bežné denné výdavky. Banky prevedú všetky zostatky účtov automaticky na eurá k 1.1.2009 bezplatne. Vhodné bude využívať pri úhradách platobné karty.

Na záver je potrebné poznamenať, že včasná informačná a technická príprava by mala zabezpečiť bezstresový prechod slovenskej koruny na novú menu, ale netreba najmä u podnikateľov a orgánov verejnej správy túto situáciu podceňovať a dôkladne sa jej venovať. Aj napriek nutným nákladom na zavedenie eura sa očakávajú prínosy pre našu ekonomiku. Predpokladá sa lepší prístup na zahraničné finančné trhy, odstránenie transakčných nákladov, kurzového rizika, zvýšenie transparentnosti cien, prílev zahraničných investícií.

Zdroj: Vzdelávací seminár - Zavedenie eura na Slovensku organizovaný NADSME v spolupráci s NBS www.nadsme.sk , www.euromena.sk , www.euro.gov.sk , www.nbs.sk

Spracoval: Ing. Katarína Pjatáková regionálny expert CPK Levoča